Jó tanácsok forgatáshoz


1.       Lehetőleg több kamerát vigyenek. 
2.       A kamerák legyenek feltöltve, legyen esetleg töltő. 
3.       A kamerában legyen sd-kártya - vagy nem tudom, kié hogyan működik, de férjenek rá a felvételek. 
4.       Jól jöhet egy esernyő - árnyékoláshoz (meg amúgy is...) 
5.       Ha a jelenetnek hangja is van (párbeszéd, tevékenységek zaja), akkor gondoskodjanak külön hangfelvevőről. 
6.       A kamera is, a hangrögzítő is lehet mobiltelefon. Ha iPhone, annak nézzék meg a hang- és videóformátumát, nehogy utólag ne tudják kezelni. 
7.       Vigyenek magukkal lámpát, és világítsanak! Több is jól jöhet. És ha azt gondolják, hogy majd a mobillal, az is jó, de akkor egy kamerával kevesebb... vagy egy hangrögzítővel... Számoljanak. 
8.       Ha mobillal kameráznak, tartsák vízszintesen!!!!! 
9.       Érdemes végiggondolni a kamera (kamerák) rögzítését is, hogy minél kevesebb nem tervezett remegés, rezgés legyen. 
10.   Mindenképp gondolják át a kameraállásokat, -mozgásokat, a plánokat! Mikor használnak közelit, szuperközelit, totált, mikor követik a szereplőt egészen közelről stb.  
11.   Minimum két forgatási nappal számoljanak, ill. tartaléknap sem árt, ha esne, ha betegség jönne közbe, vagy ha valamit kifelejtenének. 
12.   A forgatási nap előtt minél alaposabban dolgozzák ki a részleteket. Nagyon bosszantó, ha kimarad egy fontos dolog. Szívesen rá is nézek, ha kell. 
13.   Tervezzenek alaposan! Egy-egy vágás lehet, hogy külön is leforgatható! Mivel senkinek nincs sok ideje, és nehéz a 3-4 fős randevút leegyeztetni, gondolják végig, mi az, amit akár kettesével vagy egyedül is meg tudnak csinálni. Ezért fontos a minél kidolgozottabb előkészítés. 
14.   Akkor kezdjenek hozzá a forgatáshoz, ha megvan a részletes terv. Számozzák be a forgatási jeleneteket, és egy-egy jelenet/vágás előtt legyen csapó, ahol egy papírlapon felmutatják (vagy a kezükön), hogy hányadik jelenet jön: ez hatalmas segítség lesz a vágásnál, több órai munkát lehet vele megspórolni. 
15.   Ugyanígy, a hangfelvételeket is számozzák a kamerás felvételekhez igazítva. Ezt egyszerűen megtehetik még a helyszínen, a hangfájl átnevezésével, pl. elso1.mp3, elso2.mp3 stb. 
16.   Ha többen is forgatnak külön-külön, egyeztessék az időpontokat. Adjanak maguknak határidőket (a forgatás hetén belül), és tartsák is be ezeket! Ezeket rögzítsék a csoport oldalán itt, a OneNote jegyzetfüzetben, hogy mindenki lássa, én is. 
17.   Vigyék magukkal a tervezetet a forgatásra. (Azaz legyen ott valakinél a telefonján, legyen net stb.) 
18.   Nézzék vissza a felvételeket, mielőtt elhagynák a helyszínt. Mi van, ha véletlenül nem nyomták be a "felvétel" gombot? 
19.   Hallgassák meg a hangot is, hogy elég hallható-e. 
20.   A forgatás után mielőbb gondoskodjanak arról, hogy a felvételek eljussanak arra a gépre, amelyiken vágni fognak. Kábel kellhet, illetve az iPhone itt is macerás. 
21.   A fenti teendőknek legyenek felelősei, beszéljék meg, ki mire figyel, mit tart észben. Osszák ki ne csak a rendező, de a kellékes(ek), a csapó, a vágó, a hangmérnök, a kameraman szerepét is, plusz az összes csip-csup teendőt. 

No comments:

Post a Comment